Czym jest propolis?

propolis

Propolis to lepka, gęsta substancja, wyściełająca wnętrze ula. Ma ona za zadanie nie tylko wzmocnić jego konstrukcję, lecz również bronić mieszkańców przed patogenami, takimi jak bakterie, grzyby czy wirusy. Propolis znajduje też zastosowanie w medycynie, będąc składnikiem leków i suplementów diety.

Czym jest propolis?

W literaturze propolis występuje pod nazwą kitu pszczelego- jest to substancja wytwarzana przez pszczoły, wyściełająca wnętrza ula. Składa się ona z:

  • żywicy,
  • wosku pszczelego,
  • pyłku kwiatowego,
  • domieszek mechanicznych.

Ponadto propolis jest bogaty w:

  • witaminy: A, E, D, C,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • krzem,
  • kwasy fenolowe.

Substancja ta znajduje zastosowanie w kosmetologii, a także w medycynie, ze względu na właściwości bakteriobójcze.

Jakie właściwości ma propolis?

Propolis to substancja bogata w witaminy i minerały, jednak na tym jej właściwości się nie kończą. Pszczoły wykorzystują ją do ochrony przed drobnoustrojami, takimi jak wirusy, grzyby czy bakterie. Ze względu na silne właściwości bakteriobójcze, propolis nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Niemniej jednak wspomaga on również regenerację organizmu czy gojenie ran, dlatego polecany jest osobom po zabiegach i operacjach. Chroni wątrobę oraz przeciwdziała rozwojowi nowotworów, zwłaszcza piersi i jelita grubego. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, pomaga też poradzić sobie ze stanami zapalnymi występującymi na skórze. Należy jednak pamiętać, że propolis, pomimo licznych właściwości prozdrowotnych, może wywołać reakcję alergiczną. Na jej wystąpienie narażone są zwłaszcza osoby uczulone na miód oraz pyłki niektórych drzew (występuje tutaj alergia krzyżowa).

Jak stosować propolis?

Propolis można znaleźć w lekach (zwłaszcza tych stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych) oraz suplementach diety. Środki farmakologiczne należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta, nie przekraczając dziennych dawek. Propolis znajdziemy także w kosmetykach pielęgnacyjnych do codziennego stosowania. Ze zmielonego propolisu można przygotować nalewkę bądź syrop- taką miksturę warto spożywać zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Co do zasady, propolis może być podawany dzieciom oraz seniorom, jednak ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, na początek należy wprowadzać go w niewielkich dawkach. Propolis jest też składnikiem miodów, które warto włączyć do diety o każdej porze roku, budując tym samym odporność organizmu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *