Taśmy kedrowe – co to jest?

taśmy

Taśma typu keder, zwana też kedrową, to rodzaj powlekanego tworzywa, które wyróżnia się łatwością montażu i dużą trwałością. Cechą, która je wyróżnia, jest uniwersalność, dzięki której wykorzystuje się ją do wielu różnych zastosowań.

Czym jest taśma kedrowa?

Taśma keder to materiał, który powstaje na bazie tkanin poliestrowych. Dodatkowo powleczono je warstwą polichlorku winylu, która wzmacnia je i nadaje im określone właściwości. W ten sposób powstaje taśma, która łączy w sobie dużą odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Materiał doskonale znosi oddziaływania fizyczne (jest odporny na rozrywanie), a także jest odporny na działanie wilgoci, dużych różnic temperatur oraz promieniowania UV.

Do czego wykorzystuje się taśmy kedrowe? Charakterystyczną częścią tego materiału jest specjalny, usztywniany element prowadzący, który wsuwa się do profilu namiotowego. W praktyce oznacza to, że taśmy kedrowe sprawdzają się w roli:

  • materiału montażowego dla banerów reklamowych,
  • łączenia powłok namiotu z jego konstrukcją,
  • łączenia tkanin oraz profili nośnych narażonych na działanie wiatru i wilgoci.

Taśmy namiotowe (kedrowe) wykorzystywane są również w branży transportowej, gdyż służą one do wzmocnienia i zabezpieczenia plandek używanych do okrycia przewożonego ładunku.

Zastosowanie taśm kedrowych w budowie namiotów

Taśmy typu keder wyposażone są w główkę, wewnątrz której znajduje się lina usztywniająca system montażowy. Dzięki temu pióra taśmy wystają ze szczeliny profilu. Pióra są niezbędne, aby zamontować na nich membranę. Całość jest zabezpieczona w taki sposób, aby wysunięcie się główki kedru nie było możliwe.

Technologia ta wykorzystywana jest m.in. do budowy:

  • tymczasowych hal magazynowych,
  • zadaszeń osadzonych na stelażach,
  • namiotów umocowanych na przyczepach kempingowych.

Taśmy kedrowe – pozostałe zastosowania

Zastosowanie taśm keder nie ogranicza się wyłącznie do budowy konstrukcji namiotowych. Wręcz przeciwnie – często używa się ich również do mocowania tkanin okryciowych (np. w ogrodnictwie), montowania banerów reklamowych i promocyjnych, a także do produkcji elementów pokrowców. Zastosowanie taśm zależy również od ich parametrów. Na rynku są dostępne rozwiązania, które różnią się średnicą główki, długością skrzydełek (piór łączących), a także szerokością zgrzewu, który wykorzystywany jest do ich łączenia ze sobą.

Reasumując, taśmy namiotowe to wykonane z tkaniny wysokiej jakości trwałe elementy konstrukcyjne, które wykorzystuje się do montażu elementów narażonych na silne obciążenia mechaniczne i chemiczne.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *